Куратарская лекцыя «„Мядзведзі, жабкі, веряб’і і лапкі“ — істоты і знакі абуджэння зямлі ў ткацтве»

Запрашаем на куратарскую лекцыю ў прасторы выставы “Арнаменты Падняпроўя. Сон і абуджэнне".

Тэма лекцыі: ""Мядзведзі, жабкі, веряб’і і лапкі" – істоты і знакі абуджэння зямлі ў ткацтве".

29.03 (пятніца) у 18:00, філіял Веткаўскага музея.

Чаму ў назвах арнаментаў жывуць паўзуны, земнаводныя, насякомыя, дзікія і хатнія звяры, птушкі і рыбы?

Калі пачытаць пра звычаі і міфалагічныя ўяўленні, то стане зразумелым, што выявы жывёл утрымліваюцца ў генетычнай памяці традыцыі: у мове, кніжнасці, фальклоры, павер'ях, абрадах, іканаграфіі.

Жывёлы выступаюць як выявы міфалагічнай карціны свету. У культуралагічным, этналінгвістычным кантэксце гэта дае надзею на аднаўленне архаічных сэнсаў.

Мы даследуем не толькі выявы жывёл, якія далі найменні арнаментам, але і ўласцівасці саміх узораў удзельнічаць у сістэмах, якія аб'ядноўваюць бажаствы, дэманалогію, людзей, звяроў, стыхіі і земляробчую культуру. І памяць традыцыі ўражвае сваёй глыбінёй!

Лектарка: Галіна Рыгораўна Нячаева, намесніца дырэктара Веткаўскага музея па навуковай рабоце, заслужаны дзеяч культуры Беларусі.

Мова лекцыі - руская.

Месца правядзення: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Кошт: 3 BYN.

Тэлефон філіяла: +375 232 50-96-98

Приглашаем на кураторскую лекцию в рамках выставки “Орнаменты Поднепровья. Сон и пробуждение".

Тема лекции: ""Мядзведзі, жабкі, веряб’і і лапкі" – живые существа и знаки пробуждения земли в ткачестве”.

29.03 (пятница) в 18:00, филиал Ветковского музея.

Почему в названиях орнаментов живут пресмыкающиеся, земноводные, насекомые, дикие и домашние звери, птицы и рыбы?

Если почитать об обычаях и мифологических представлениях, то окажется, что образы животных удерживаются в генетической памяти традиции: в языке, книжности, фольклоре, поверьях, обрядах, иконографии.

Животные выступают как образы мифологической картины мира. B культурологическом, этнолингвистическом контексте это даёт надежду на восстановление архаических смыслов.

Мы исследуем не только образы животных, давших наименования орнаментам, но и свойства самих узоров участвовать в системах, объединяющих божества, демонологию, людей, зверей, стихии и земледельческую культуру. И память традиции поражает своей глубиной!

Лектор: Галина Григорьевна Нечаева, заместитель директора Ветковского музея по научной работе, заслуженный деятель культуры Беларуси.

Язык лекции - русский.

Место проведения: г. Гомель, площадь Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Стоимость: 3 BYN.

Телефон филиала: +375 232 50-96-98