Адкрыццё новай выставы «Мікіта-воін»

11 жніўня (пятніца) у філіяле Веткаўскага музея адбудзецца адкрыццё новай выставы "Мікіта-воін".

Гэта не проста экспазіцыя іконы вялікапакутніка Мікіты, святога воіна. Гэта выстава раскажа вам неверагодную "дэтэктыўную" гісторыю, даўжынёй у 30 год. Гісторыю, як у калекцыі Веткаўскага музея з'явіўся спачатку чаканены аклад на ікону. А пасля, праз тры дзясяткі год, выпадковым збегам абставін - сама ікона, якую ўжо лічылі даўно страчанай.

На адкрыцці выставы вы зможаце дазнацца ўсю дэтэктыўную гісторыю ад першай асобы, яе непасрэднай удзельніцы, Галіны Рыгораўны Нячаевай. Таму раім не прапусціць.

На выставе "Мікіта-воін" будзе прадстаўленая знойдзеная ікона, чаканены аклад ад яе і прорысы, створаныя нашым мастаком-рэстаўратарм Міхаілам Пугачовым. Дарэчы, прорысы створаныя з пэўнай мэтай. На працягу працы выставы вы зможаце назіраць за працэсам напісання новай іконы. Кожны будны дзень (з панядзелка па пятніцу) спадар Міхаіл з нуля, на новай дошцы будзе ствараць копію экспануемага абраза "Мікіта-воін", пачынаючы з падрыхтоўкі дошкі, нанясення патрэбнай асновы і г.д.

Запрашаем на адкрыццё!

Калі: 11.08.2023 у 16:00.

Дзе: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Уваход вольны!

+375 232 50-96-98

11 августа (пятница) в филиале Ветковского музея состоится открытие новой выставки "Никита-воин".

Это не просто экспозиция иконы великомученика Никиты, святого воина. Эта выставка расскажет вам невероятную "детективную" историю, длиной в 30 лет. Историю, как в коллекции Ветковского музея появился сначала чеканный оклад на икону. А после, через три десятка лет, случайным стечением обстоятельств - сама икона, которую уже считали давно утраченной.

На открытии выставки вы сможете узнать всю детективную историю от первого лица, ее непосредственной участницы, Галины Григорьевны Нечаевой. Поэтому советуем не пропустить.

На выставке "Никита-воин" будет представлена найденная икона, чеканный оклад от нее и прориси, созданные нашим художником-реставратором Михаилом Пугачевым. Кстати, прориси созданы с определенной целью. На протяжении работы выставки вы сможете наблюдать за процессом написания новой иконы. Каждый будний день (с понедельника по пятницу) Михаил с нуля, на новой доске будет создавать копию экспонируемой иконы "Никита-воин", начиная с подготовки доски, нанесения нужной основы и т.д.

Приглашаем на открытие!

Когда: 11.08.2023 в 16:00.

Где: г. Гомель, пл. Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Вход свободный!

+375 232 50-96-98